FWK-40A25F Eaton Bussmann series high speed traction fuse image 1
FWK-40A25F Eaton Bussmann series high speed traction fuse
Order only
Price (excl. VAT):
Price by request
This price is valid while stock lasts
EAN: 5027590096973
MPN: FWK-40A25F
Package: 1
Box: 10
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name FWK-40A25F Eaton Bussmann series high speed traction fuse
Brand EATON
Categories Cylindrical Fuses
Country of origin* HU
Harmonized System Code 8536 1090 00
ETIM EC002704
Model Ceramic fuse
Size Other
Voltage type DC
Rated current 40 A
Packing details
Packing level 1 5027590096973
Packing level 2 5027590096973
Other Technical data
Rated voltage 750 V
Release characteristic Other
Utilization category gL/gG (cable protection/equipment protection)
Type of fuse status indicator Other
Breaking capacity 50 kA
Rated operating frequency 45-62 Hz
Power loss at rated current 6.8 W
Description
Fuse, Fuse-link, high speed, 40 A, AC 750 V, DC 750 V, 25 x 146 mm, aR, IEC, cylindrical, traction, IEC 60269, Breaking Capacity 50 kA