| Item condition | New |
| Manufacture name | Frame 3gang, R.classic, al./p. white, luminium anodised |
| Brand | Berker |
| Categories |
Frames for switches and sockets
|
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC000007 |
| Colour | Aluminium |
| Width | 223.2 mm |
| Halogen free | Yes |
| Height | 81.2 mm |
| Depth | 9.9 mm |
| Number of units | 3 |
| With hinged lid | No |
| Surface protection | Anodised |
| Built-in height | 0 mm |
| Built-in width | 0 mm |
| Label space/information surface | No |
| Material quality | Aluminium |
| Material | Metal |
| Type of fastening | Clamp mounting |
| Mounting direction | Horizontal and vertical |
| RAL-number (similar) | 9006 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Suitable for floor box | No |
| Transparent | No |
| Surface finishing | Matt |
| Suitable for wall duct | Yes |
| Suitable for built-in installation | Yes |
| Flush-mounted installation | Yes |
| Number of units horizontal | 3 |
| Number of units vertical | 3 |
| Diameter bore hole (opening) | 54 mm |
| Number of modules horizontal (module system) | 0 |
| Number of modules vertical (module system) | 0 |
| Number of switch inserts | 3 |
| Packing level 1 | 4011334392378 |