Spectralux®Plus Ring , NL-T9 32W/840C/G10Q image 1
Spectralux®Plus Ring , NL-T9 32W/840C/G10Q image 2
Spectralux®Plus Ring , NL-T9 32W/840C/G10Q image 3
Spectralux®Plus Ring , NL-T9 32W/840C/G10Q thumbnail 1
Spectralux®Plus Ring , NL-T9 32W/840C/G10Q thumbnail 2
Spectralux®Plus Ring , NL-T9 32W/840C/G10Q thumbnail 3
Spectralux®Plus Ring , NL-T9 32W/840C/G10Q
Minimal order quantity: 12 Discontinued
Price (excl. VAT):
Price by request
This price is valid while stock lasts
EAN: 4008597196089
MPN: 31219608
Package: 1
Box: 12
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Spectralux®Plus Ring , NL-T9 32W/840C/G10Q
Brand Radium
Categories Circular Fluorescent Tubes T9
G10q Light Bulbs
Country of origin* CN
ETIM EC000108
Energy Class G
EPREL - European Product Registry for Energy Labelling 541194
Colour White
Socket G10q
Luminous flux 2100 lm
Colour rendering index CRI 80-89
Tube diameter 29 mm
Lamp shape Ring
Length 305 mm
Colour of light 840
Ring diameter 305 mm
Colour temperature 4000 K
Lamp power 32 W
Lamp designation T9
Packing details
Packing level 1 4008597196089
Packing level 2 4008597596087
Other Technical data
Application General
Beam angle 360 °
Splitter protection No
Lamp efficacy 62 lm/W
Ignition strip No
Fast ignition No
Starter less operation No
Internal reflector No
Full spectrum lamp No
Suitable for emergency lighting No
Double-walled No
Colour of light according to EN 12464-1 Neutral white 3300-5300 K
For application at low temperatures No
Suitable for explosion proof luminaires No
Average nominal lifespan 7500 h
Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 A
Description
Fluorescent lamp Ring 29mm diameter, light colour 840, high luminous efficiency, good colour rendering, long life, base G10q. Controllable by Dim-ECG.