| Item condition | New |
| Manufacture name | FLK-II900 Fluke ii900 Sonic Industrial Imager |
| Brand | Fluke |
| Country of origin* | RO |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9026 8020 00 |
| ETIM | EC004310 |
| Indication | Graphic |
| Measuring range | 5.6-133.1 dB |
| Operating distance | 0.5-50 m |
| Display diagonal | 17.8 cm |
| Frequency sound signal | 2-52 kHz |
| Display resolution | 1280x800 |
| Visual image | Yes |
| Sensor type | Microphone array |
| Packing level 1 | 0095969906371 |
| Width | 322 mm |
| Height | 186 mm |
| With memory function | Yes |
| Bus type | USB-C |
| Length | 68 mm |
| USB connection | Yes |
| Memory capacity | 32 GB |
| Ambient temperature | -10-45 °C |
| With touch screen | Yes |
| Bluetooth interface | No |
| Wi-Fi-compatible | No |
| Degree of protection (IP) | IP40 |
| Internal memory | Yes |
| Technique | MEMS |
| Battery type | Lithium-ions |
| With laser | No |
| SD-card slot | No |
| Battery powered | Yes |
| Max. battery duration | 6 h |
| Video recording | Yes |
| With built-in torch | No |
| Frames per second (fps) | 25 |
| Headphone | No |
| Distance measurement | Yes |