| Item condition | New |
| Manufacture name | FLUKE-710 Fluke-710 Valve Testing Loop Calibrator with HART |
| Brand | Fluke |
| Categories |
Electrical Test Equipment
Process calibrator |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9030 3200 00 |
| Number of channels | 1 |
| Indication | Digital |
| Max. voltage measuring range, DC | 30 V |
| Max. current measuring range, DC | 0.024 A |
| Max. resistance measuring range | 0 Ohm |
| Voltage output 0 mV ... 100 mV | No |
| Output current 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Thermal element RTD | No |
| Thermal element type B | No |
| Thermal element type E | No |
| Thermal element type J | No |
| Thermal element type K | No |
| Thermal element type L | No |
| Thermal element type N | No |
| Thermal element type R | No |
| Thermal element type S | No |
| Thermal element type T | No |
| Thermal element type U | No |
| Voltage output 0 V ... +/- 300 mV | No |
| Voltage output 0 V ... 3 V | No |
| Voltage output 0 V ... 15 V | No |
| Power sink (transmitter simulator) 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Thermal element RTD Ni1000 | No |
| Packing level 1 | 0095969872959 |
| Measured value memory | Yes |
| Interface | Yes |
| Analogue bar graph display | No |
| Give pressure (external pressure pump) | No |
| Pressure measurement | No |
| Lowest resolution, DC voltage | 1 mV |
| Lowest resolution, DC current | 1 µA |
| Max. current measuring range, AC | 0 A |
| Multiple display | Yes |
| Voltage output 0 V ... 10 V | No |
| Lowest resolution current output | 0.001 mA |
| Lowest resolution power sink | 0.001 mA |
| Resistor output | No |
| Max. resistance encoder | 0 Ohm |
| Thermal element RTD Pt100 | No |
| Thermal element RTD Pt1000 | No |
| Thermal element RTD Ni100 | No |
| Frequency and pulse groups encoding | No |
| Max. frequency | 0 Hz |
| Ramp and stair function | Yes |
| Simultaneous measuring and encoding | No |
| Calibration software | Yes |