| Item condition | New |
| Manufacture name | Floodlight LED 50W/3000K Black IP65 |
| Brand | LEDVANCE |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 4210 00 |
| ETIM | EC001744 |
| Width | 216 mm |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Length | 187 mm |
| Beam angle | Extreme wide beam >80° |
| Colour temperature | 3000 K |
| Max. system power | 50 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 5000 lm |
| Luminaire efficacy | 100 lm/W |
| Packing level 1 | 4058075001107 |