| Item condition | New |
| Manufacture name | FKV-SW-K 9M16 grijs Kunststof wartel |
| Brand | FRÄNKISCHE |
| Categories |
Cable Hoses
|
| Harmonized System Code | 3917 4000 00 |
| Model | Straight |
| Type of connection | Thread |
| Construction type | External thread |
| Revolving thread | Yes |
| Nominal diameter | 9 mm |
| Nominal size in inch | Other |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Thread connection size | M16 x 1.5 |
| Packing level 1 | 4013960381092 |
| Colour | Grey |
| Thread length | 8.5 mm |
| Total length | 44 mm |
| Operating temperature | -25-105 °C |
| Lowest inner diameter hose | 8.8 mm |
| Total height | 44 mm |
| Approved in combination with protective conduit UR | No |
| One-piece | Yes |
| Max. outer diameter hose | 22 mm |
| With integrated holder | No |
| Material screw gland | Polypropylene (PP) |
| Approved in combination with protective conduit according to DIN EN 61386-23 | No |
| Material sealing | No sealing |