| Item condition | New |
| Manufacture name | FHS-S1 W |
| Brand | Noark |
| ETIM | EC000058 |
| Circuit integrity | None |
| Impact strength | IK10 |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Packing level 1 | 8592765071927 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Protection class | II |
| Width | 260 mm |
| Height | 305 mm |
| Depth | 160 mm |
| RAL-number | 7035 |
| With mounting plate | No |
| Surface protection | Untreated |
| Built-in depth | 0 mm |
| Type of cover | Door |
| Extension possible | No |
| Inner depth | 131 mm |
| Housing material | Plastic |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Type of door | Single |
| Transparent cover/door | No |
| With lock | Yes |
| Suitable for lightning protection | No |
| Material plate thickness door/cover | 5 mm |
| Cover model | Closed |
| Number of openings for flange plates | 4 |