| Item condition | New |
| Manufacture name | FFKSS-SW 7 grijs Kunstst. spiraalslang + verenstalen dr. |
| Brand | FRÄNKISCHE |
| Categories |
Cable Hoses
|
| Harmonized System Code | 3917 3900 00 |
| Operating temperature | -25-60 °C |
| Sheathing material | Not sheathed |
| Material filament | Plastic-sheathed spring steel |
| Material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Packing level 1 | 4013960577723 |
| Colour | Grey |
| Outer diameter | 10 mm |
| Halogen free | No |
| Inner diameter | 7 mm |
| Bending radius, static | 10 mm |
| Plain interior | No |
| Flexibility | Very flexible |
| Plain exterior | No |
| Nominal diameter | 7 mm |
| Nominal size in inch | Other |
| Approved according to DIN EN 61386-23 | No |