FER24040UN UN-INS FERRULE 240X40, 500KCMIL image 1
FER24040UN UN-INS FERRULE 240X40, 500KCMIL image 2
FER24040UN UN-INS FERRULE 240X40, 500KCMIL thumbnail 1
FER24040UN UN-INS FERRULE 240X40, 500KCMIL thumbnail 2
FER24040UN UN-INS FERRULE 240X40, 500KCMIL
Order only Minimal order quantity: 25
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 5415022485516
MPN: 7TCA301050R0198
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name FER24040UN UN-INS FERRULE 240X40, 500KCMIL
Brand ABB
Categories Cable Crimps
Country of origin* DE
ETIM EC000005
Packing details
Packing level 1 5415022485516
Description
Uninsulated Ferrule, Conductor Size 240mm², 500 kcmil, Length 40mm/1.57 Inch, Inner Diameter 22.8mm/0.9 Inch, Outer Diameter 25.8mm/1.02 Inch, Tin-Plated, Copper