| Item condition | New |
| Manufacture name | Female cable connector for D41L, straight, screw type M12, 8 poles, PU D41L8015A |
| Brand | Omron |
| Categories |
Sensor / Actuator Patch Cords
|
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5019 00 |
| ETIM | EC001855 |
| Number of poles | 8 |
| Packing level 1 | 4549734703369, 4549734703369 |
| Halogen free | Yes |
| Cable type | Multi-core |
| Rated voltage | 30 V |
| Cable length | 10 m |
| Screened | No |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -40-90 °C |
| Continuity resistor | 5 mOhm |
| Material of contact surface | Gold |
| Vulcanize | No |
| Material of cable sheath | Polyurethane (PUR) |
| Degree of protection (IP) | IP65/IP67 |
| Type of electrical connection, box-sided | Free conductor end |
| Type of electrical connection, field-sided | M12 |
| Positioning cable feed, box-sided | Other |
| Positioning cable feed, field-sided | Straight |
| With LED indication | No |
| Type of plug-in contact, field sided | Female (bus) |
| Material contact body | CuZn |
| Colour cable sheath | Black |
| Type of plug-in contact, box-sided | Male (plug) |