| Item condition | New |
| Manufacture name | FORST14P1 F.O.R. STANDARD 14 MOD E B |
| Brand | ABB |
| Harmonized System Code | 3926 9097 00 |
| ETIM | EC000214 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Housing material | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP40 |
| Cover model | With notch |
| Packing level 1 | 5411815254475 |
| Colour | Grey |
| Width | 175 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 120 mm |
| RAL-number | 7035 |
| With mounting plate | No |
| Built-in depth | 0 mm |
| Number of rows | 1 |
| Type of cover | Door |
| EMC-version | No |
| Extension possible | No |
| Inner depth | 93 mm |
| DIN-rail | Yes |
| Width in number of modular spacings | 8 |
| Type of closure | Other |
| Transparent cover/door | Yes |
| With lock | No |