| Item condition | New |
| Manufacture name | EYEBOLT M 8 CRNI |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000885 |
| Surface protection | Untreated |
| Material quality | Stainless steel V4A |
| Material | Stainless steel |
| Packing level 1 | 4250959920119 |
| Shaft length | 13 mm |
| Total length | 50 mm |
| Shaft diameter | 8 mm |
| Inner diameter of eye | 20 mm |
| Connecting thread metric | 8 |