| Item condition | New |
| Manufacture name | Extension cable 50m H07BQ-F 5G16 orange PUR plug CEE63/connector CEE63 |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8544 4290 00 |
| ETIM | EC001576 |
| Nominal current | 63 A |
| Nominal cross section conductor | 16 mm² |
| Connection 1 | CEE plug (IEC 60309) |
| Connection 2 | CEE coupling (IEC 60309) |
| Length | 50 m |
| Colour outer sheath | Orange |
| Material outer sheath | Polyurethane (PUR) |
| Number of cores | 5 |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| With protective conductor | Yes |
| Packing level 1 | 9003399090202 |