| Item condition | New |
| Manufacture name | EX-VERTEILUNG |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC002713 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Colour | Other |
| Halogen free | Yes |
| Material | Other |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Packing level 1 | 4251510744397 |
| Width | 0 mm |
| Depth | 0 mm |
| Surface protection | Other |
| Extension possible | No |
| With transparent cover | No |
| With cover | Yes |
| Number of connection clamps | 0 |
| Rated insulation voltage Ui | 690 V |
| Length | 0 mm |
| Sealable | No |
| Type of inlet | Other |
| Circuit integrity | None |
| Operating temperature | 0 °C |
| Number of inlets | 0 |
| Explosion-tested version | Yes |
| Impact strength | Other |
| Cover attachment | Screwed |
| Max. conductor cross section | 0 mm² |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Material plate thickness cabinet | 0 mm |
| Degree of protection (NEMA) | Other |