| Item condition | New |
| Manufacture name | EX-D MCCB/3P NEC 150A 25KA W/O ACC. |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001545 |
| Voltage type | AC |
| Switching function | Other |
| Rated current | 150 A |
| Rated voltage | 480 V |
| Number of poles | 3 |
| Degree of protection (IP) | IP2X |
| Packing level 1 | 4251510741921 |
| With signal lamp | No |
| Built-in depth | 206 mm |
| Max. lamp power | 0 W |
| Lamp type | Other |
| Short-circuit breaking capacity (Icw) | 25 kA |
| Imprint/indication | Other |
| Colour calotte | Other |
| Lamp socket | Other |
| Min. rated voltage | 240 V |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as normally open contact | 3 |
| Number of contacts as change-over contact | 0 |
| Forced segregation according to DIN VDE 0113 | Yes |