| Item condition | New |
| Manufacture name | EX-D MCB QCGFT1020 1P 20A 120/240V |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000003 |
| Voltage type | AC |
| Rated current | 20 A |
| Rated voltage | 120 V |
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Number of poles | 2 |
| Rated fault current | 0.005 A |
| Leakage current type | AC |
| Selective protection | No |
| Short-circuit breaking capacity (Icw) | 10 kA |
| Surge current capacity | 0 kA |
| Short-time delayed tripping | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 4 kV |
| Packing level 1 | 4251510742218 |
| Mounting method | DIN rail |
| Built-in depth | 132 mm |
| Pollution degree | 2 |
| Width in number of modular spacings | 3 |
| Explosion-proof | No |
| Degree of protection (IP) | IP2X |
| Connectable conductor cross section solid-core | 16 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 16 mm² |
| With interlocking device | Yes |
| Ambient temperature during operating | 0-40 °C |
| Additional equipment possible | No |