| Item condition | New |
| Manufacture name | EX-D CONTACTOR ESB40-40 230V |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001653 |
| Rated operating voltage | 400 V |
| Voltage type (excitation voltage) | AC/DC |
| Voltage type (operating voltage) | AC/DC |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Rated operation current | 32 A |
| Rated excitation voltage | 230 V |
| Packing level 1 | 4250959973221 |
| Built-in depth | 114 mm |
| Max. incandescent lamp load | 13.8 W |
| Max. load fluorescent lamp | 24.84 VA |
| Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) | 24.84 VA |
| Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) | 6.9 VA |
| Slider for hand switch | No |
| Additional equipment possible | No |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as normally open contact | 4 |
| Hum-free | Yes |
| With day/night function | No |