| Item condition | New |
| Manufacture name | EX-D CONTACTOR 5,5KW 24-60V AC/DC |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001653 |
| Rated operating voltage | 690 V |
| Voltage type (excitation voltage) | AC/DC |
| Voltage type (operating voltage) | AC/DC |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Rated operation current | 28 A |
| Rated excitation voltage | 60 V |
| Packing level 1 | 4251510742065 |
| Built-in depth | 153 mm |
| Max. incandescent lamp load | 0 W |
| Max. load fluorescent lamp | 0 VA |
| Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) | 0 VA |
| Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) | 0 VA |
| Slider for hand switch | No |
| Additional equipment possible | No |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as normally open contact | 3 |
| Hum-free | Yes |
| With day/night function | No |