| Item condition | New |
| Manufacture name | Ex enclosures Plastic, empty enclosure with hinged door 9204600 |
| Brand | Rittal |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9403 7000 00 |
| ETIM | EC002503 |
| Material | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| Surface finishing | Powder coating |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Packing level 1 | 4028177138308 |
| Width | 400 mm |
| Height | 400 mm |
| Depth | 200 mm |
| Number of cable screw gland plates | 0 |