| Item condition | New |
| Manufacture name | Busbar EVGK 3-Phase 10mm² 4+8 Modules EP-501070 |
| Brand | EATON |
| Categories |
Busbar Systems & Accessories
|
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8544 4290 00 |
| ETIM | EC000215 |
| Insulated | Yes |
| Rated permanent current Iu | 63 A |
| Number of poles | 4 |
| Packing level 1 | 9010653035145 |
| Packing level 2 | 9010238228689 |
| Packing level 3 | 9010238228740 |
| Colour | Grey |
| Number of phases | 3 |
| Cross section | 10 mm² |
| Length | 213 mm |
| Conditioned rated short-circuit current Iq | 25 kA |
| Width in number of modular spacings | 12 |
| Rated surge voltage | 4 kV |
| Type of electric connection | Fork |
| Rated short-time withstand current lcw | 0 kA |
| Suitable for devices with auxiliary switch | No |
| Suitable for devices with N-conductor | No |
| Suitable for number of devices | 4 |
| Max. rated operation voltage Ue | 415 V |
| Module width | 17.8 mm |
| Can be cut to size | No |
Busbar for miniature circuit-breaker, residual-current circuit-breakers, combined residual-current/power circuit-breaker, preinstalled end caps (can also be ordered separately), can be cut to length, RAL 7035 color, halogen free (DIN EN 60754-1), fire class according to V2, testing by VDE (DIN EN 61439-1:2021-10, DIN EN 61439-6:2013-06), PC-ABS isolation material and PP touch protection material, disruptive strength of 36 kV/mm and overvoltage category III