EV-T2M3SO12-4P-B - Infrastructure charging socket image 1
EV-T2M3SO12-4P-B - Infrastructure charging socket
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4063151177829
MPN: 1164300
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name EV-T2M3SO12-4P-B - Infrastructure charging socket
Brand Phoenix Contact
Categories Charging cable E-Mobility
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 6990 00
ETIM EC002898
Nominal voltage 480 V
Degree of protection (IP) IP44
Standard Type 2
Max. nominal current 32 A
Packing details
Packing level 1 4063151177829, 4063151177829
Other Technical data
With access interlocking No
Number of communication contacts 5
LED integrated No
Cross section of the power contacts 6 mm²
Description
CHARX connect, Infrastructure charging socket without cable, for charging electric vehicles (EV) with alternating current (AC), can be reconnected, Type 2, IEC 62196-2, 32 A / 480 V (AC), locking actuator: 12 V, 4-pos., Rear panel mounting, M5 thread, B-Line, housing: black, PHOENIX CONTACT logo