| Item condition | New |
| Manufacture name | EUW-C18 230 V AC |
| Brand | METZ CONNECT |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9030 3900 00 |
| ETIM | EC001438 |
| Single-phase under voltage possible | Yes |
| Single-phase hysteresis possible | Yes |
| Three-phase hysteresis possible | No |
| Type of voltage measuring range | AC |
| Type of electric connection | Plug-in connection |
| Voltage measuring range 1 | 1-100 V |
| Min. adjustable delay-on energization time | 0.1 s |
| Number of contacts as normally open contact | 0 |
| Packing level 1 | 4250184120995, 4250184120995 |
| Width | 50 mm |
| Height | 68 mm |
| Depth | 65 mm |
| With detachable clamps | No |
| Three-phase under voltage possible | No |
| Single-phase over voltage possible | Yes |
| Three-phase over voltage possible | No |
| Contains function DC-under voltage | Yes |
| Contains function DC-over voltage | Yes |
| Contains function DC-voltage hysteresis | Yes |
| Voltage measuring range 2 | 10-300 V |
| Max. permitted delay-on energization time | 9.9 s |
| Max. permitted off-delay time | 9.9 s |
| Min. adjustable off-delay time | 0.1 s |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as change-over contact | 2 |