| Item condition | New |
| Manufacture name | ETITEC C-PV 550/20 |
| Brand | ETI |
| ETIM | EC000941 |
| Voltage protection level | 2.1 kV |
| Nominal discharge surge current (8/20) | 15 kA |
| Nominal voltage DC | 550 V |
| Degree of protection (IP) | Other |
| Max. PV-voltage | 550 V |
| System configuration DC | No |
| System configuration IT | No |
| System configuration TN | No |
| System configuration TN-C-S | No |
| Packing level 1 | 3838895487937 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| Construction size | 2 modular spacing |
| Category type 2 | Yes |
| Signalling at the device | Optic |
| Max. continuous voltage DC | 550 V |
| Max. conductor cross section solid (solid, stranded) | 35 mm² |
| Max. conductor cross section flexible (fine-strand) | 25 mm² |
| System configuration TN-C | No |
| System configuration TN-S | No |
| System configuration TT | No |
| System configuration other | Yes |