| Item condition | New |
| Manufacture name | ETITEC C 440/20 1+0 RC |
| Brand | ETI |
| ETIM | EC000941 |
| Voltage protection level | 2.2 kV |
| Nominal discharge surge current (8/20) | 20 kA |
| Nominal voltage AC | 400 V |
| Degree of protection (IP) | Other |
| System configuration DC | No |
| System configuration IT | No |
| System configuration TN | No |
| System configuration TN-C-S | No |
| Packing level 1 | 3838757000915 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| With remote signalling contact | Yes |
| Construction size | 1 modular spacing |
| Max. continuous voltage AC | 440 V |
| Category type 2 | Yes |
| Signalling at the device | Optic |
| Integrated backup fuse | Yes |
| Max. conductor cross section solid (solid, stranded) | 25 mm² |
| Max. conductor cross section flexible (fine-strand) | 25 mm² |
| System configuration TN-C | No |
| System configuration TN-S | No |
| System configuration TT | No |
| System configuration other | Yes |