| Item condition | New |
| Manufacture name | ETITEC B 275/25 (10/350) |
| Brand | ETI |
| ETIM | EC001457 |
| Voltage protection level | 1.9 kV |
| Max. continuous voltage AC | 440 V |
| Nominal voltage AC | 400 V |
| Test class | Type 1 + 2 |
| Degree of protection (IP) | Other |
| Packing level 1 | 3838757005613 |
| Packing level 2 | 3838757005613, 3838895723707 |
| Packing level 3 | 3838757005613 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| Number of poles | 1 |
| Construction size | 1 modular spacing |
| Signalling at the device | Optic |
| Max. conductor cross section solid (solid, stranded) | 35 mm² |
| Max. conductor cross section flexible (fine-strand) | 25 mm² |