| Item condition | New |
| Manufacture name | ETIMAT RC 3p+N C63 |
| Brand | ETI |
| ETIM | EC002694 |
| Rated current | 63 A |
| Release characteristic | C |
| Number of poles | 4 |
| Rated short-circuit breaking capacity according to IEC 60947-2 | 10 kA |
| Packing level 1 | 3838895750796 |
| Voltage type | AC |
| Current limiting class | 3 |
| Width in number of modular spacings | 5 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Concurrently switching neutral conductor | Yes |
| Rated switch current auxiliary device | 230 A |
| Rated voltage auxiliary device | 230 V |
| Control voltage type auxiliary equipment | AC |
| Additional equipment attached at delivery | Remote release |