| Item condition | New |
| Manufacture name | ETIMAT RC 3p+N C32 |
| Brand | ETI |
| ETIM | EC000042 |
| Rated current | 32 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Release characteristic | C |
| Width in number of modular spacings | 5 |
| Number of poles (total) | 4 |
| Packing level 1 | 3838895750734 |
| Voltage type | AC |
| Built-in depth | 70 mm |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Current limiting class | 3 |
| Over voltage category | 3 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Number of protected poles | 3 |
| Concurrently switching neutral conductor | Yes |
| Additional equipment possible | Yes |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V | 10 kA |
| Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V | 10 kA |