| Item condition | New |
| Manufacture name | ETIMAT P10-DC 2p Z25 |
| Brand | ETI |
| ETIM | EC000042 |
| Rated current | 25 A |
| Release characteristic | Z |
| Width in number of modular spacings | 2 |
| Number of poles (total) | 2 |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V | 10 kA |
| Packing level 1 | 3838895798781 |
| Voltage type | DC |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Current limiting class | 3 |
| Over voltage category | 3 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Number of protected poles | 2 |
| Connectable conductor cross section solid-core | 1-25 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 1-25 mm² |
| Ambient temperature during operating | -25-55 °C |
| Additional equipment possible | Yes |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V | 10 kA |