| Toote seisukord | Uus |
| Tootja nimi | FLUKE-705 Loop Calibrator |
| Bränd | Fluke |
| Kategooriad |
Electrical Test Equipment
Protsessikalibraator |
| Päritoluriik* | CN |
| * Tegelik päritoluriik võib sõltuvalt tarn partiist erineda. Konkreetse päritoluriigi kinnitamiseks võtke palun ühendust oma kontohalduriga. | |
| Harmoneeritud süsteemi kood | 9030 3100 00 |
| Kanalite arv | 1 |
| Näidik | Digitaalne |
| Pinge suurim mõõteulatus, DC | 0 V |
| Voolu suurim mõõteulatus, DC | 0.024 A |
| Takistuse suurim mõõteulatus | 0 Ohm |
| Pingeväljund 0 mV ... 100 mV | No |
| Väljundvool 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Termoelement RTD | No |
| Termopaari liik B | No |
| Termopaari liik E | No |
| Termopaari liik J | No |
| Termopaari liik K | No |
| Termopaari liik L | No |
| Termopaari liik N | No |
| Termopaari liik R | No |
| Termopaari liik S | No |
| Termopaari liik T | No |
| Termopaari liik U | No |
| Pingeväljund 0 V ... +/- 300 mV | No |
| Pingeväljund 0 V ... 3 V | No |
| Pingeväljund 0 V ... 15 V | No |
| Toide (transmitter simulator) 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Termoelement RTD Ni1000 | No |
| Pakkimistase 1 | 0095969062565 |
| Mõõteväärtuste mälu | No |
| Liides | No |
| Analoog-histogrammiga kuvar | No |
| Rõhu mõõtmine | No |
| Alalisvoolu väikseim resolutsioon | 1 µA |
| Voolu suurim mõõteulatus, AC | 0 A |
| Mitu kuvarit | Yes |
| Pingeväljund 0 V ... 10 V | No |
| Vooluväljundi väikseim resolutsioon | 0.001 mA |
| Toitevoolu väikseim resolutsioon | 0.001 mA |
| Takisti väljund | No |
| Takistuse suurim väärtus | 0 Ohm |
| Termoelement RTD PT100 | No |
| Termoelement RTD PT1000 | No |
| Termoelement RTD Ni100 | No |
| Sageduse ja impulsirühmade kodeerimine | No |
| Suurim sagedus | 0 Hz |
| Rambi- ja trepifunktsioon | Yes |
| Samaaegne mõõtmine ja kodeerimine | Yes |
| Kalibreerimistarkvara | No |
Fluke 705 loop calibrator provides a cost-effective; integrated solution for calibrating milliamp loopsThe Fluke 705 is a cost-effective; integrated solution for calibration; repair and maintenance of milliamp loops. It features a large display and simple; pushbutton interface for ease of use. Plus; it offers the other capabilities you need most to calibrate mA loops including:mA sourcing; simulation and measurement0.02% accuracy and 0.001 mA resolutionSimultaneous mA and % of span displaySelectable step or ramp outputs24 V Loop supply with mA measure0-28 VDC measurement to check Loop VoltageEasy battery exchange without opening the caseIncludes “span check” for fast confirmation of zero and span.Provides selectable slow ramp; fast ramp; and step to provide smooth outputs for valve slewing and loop functional tests.Includes a 24 volt internal loop supply; so you can power and read a transmitter at the same time without a DMM.Runs on a single 9 V battery that is easily changed without breaking the calibration sealOffers 0 - 20 mA or 4 - 20 mA default start up modesComes with a protective yellow holster with test lead storage and a three year warrantyAnd you get all of that in a compact case with a separate protective holster and a three year warranty.