| Item condition | New |
| Manufacture name | Energy pillar aluminium AS MS18-800S4 40/000-0-4/V1/D-DE IP44 |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8537 1098 00 |
| ETIM | EC000379 |
| Handling | Energy bollard |
| Packing level 1 | 9003399439094 |
| Colour | Aluminium |
| Width | 180 mm |
| Height | 800 mm |
| Depth | 100 mm |
| Housing material | Aluminium |