| Item condition | New |
| Manufacture name | ENERGY METER LCD FOR CT |
| Brand | FINDER |
| Categories |
Electric meters
|
| Frequency | 50-60 Hz |
| Max. current (Imax) | 6 A |
| Width in number of modular spacings | 4 |
| Degree of protection (IP) | IP51 |
| Pulse rate | 3200 Imp/kWh (kvarh) |
| Pole type | Three conductor/four conductor |
| Nominal voltage (Un) N-L | 100-277 V |
| Nominal current (In) | 1 A |
| Packing level 1 | 8012823461410 |
| Packing level 2 | 8012823461403 |
| Model | Measurement transformer |
| Suitable for | Purchase/supply |
| Type of indication | Digital |
| Number of positions total (counter) | 8 |
| Type of meter | Electronic |
| Type of interface | M-bus (wired) |
| Energy type | Effective power and blind power |
| Tariff type | Two-tariff |
| Tariff control | External |
| Escapement mechanism | Yes |
| Calibrated | Yes |
| Approval | Measuring Instruments Directive |
| Pulse output | Electrical |
| Pulse type | S0 |
| Accuracy class | C |
| Measurement type load profile | No |
| EEC40 signature | No |
| With lock code | No |
| Nominal voltage (Un) L-L | 100-480 V |