| Item condition | New |
| Manufacture name | endcap f BKFDE250045 w foil f sealing |
| Brand | Hager |
| Harmonized System Code | 7610 9090 00 |
| ETIM | EC001014 |
| Suitable for floor duct countersunk (closed) | No |
| Suitable for sub-floor duct overhead open | Yes |
| Suitable for sub-floor duct overhead closed | Yes |
| Packing level 1 | 4012002240427, 4012002240427 |
| Width | 250 mm |
| Height | 45 mm |
| Levelling range | 45-70 mm |