| Item condition | New |
| Manufacture name | ENCLOSURE SIZE.3 COMPL. OPEN SPP=10 |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC002503 |
| Material | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| Surface finishing | Untreated |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Packing level 1 | 4251510743093 |
| Width | 271 mm |
| Height | 271 mm |
| Depth | 137 mm |
| Number of cable screw gland plates | 1 |