| Item condition | New |
| Manufacture name | Emergency lighting units |
| Brand | Tridonic |
| Harmonized System Code | 8507 5000 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 3.6 V |
| Model | Nickel metal hydride |
| Capacity | 4 mAh |
| Packing level 1 | 9006210626017, 9006210626017 |
| Width | 50 mm |
| Weight | 300 g |
| Length | 126 mm |
| Battery pack | Yes |
| Number of cells | 3 |