| Item condition | New |
| Manufacture name | Emergency lighting units |
| Brand | Tridonic |
| Harmonized System Code | 8507 3020 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 6 V |
| Model | Nickel cadmium |
| Capacity | 4.5 mAh |
| Packing level 1 | 9006210400228, 9006210400228 |
| Width | 37 mm |
| Weight | 640 g |
| Battery pack | No |
| Number of cells | 5 |