| Item condition | New |
| Manufacture name | ELLK92 LED 36W NE 2/6 M20M VE12 |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001952 |
| Width | 188 mm |
| Length | 1.5 mm |
| Height/depth | 130 mm |
| Lamp type | LED exchangeable |
| Impact strength | IK10 |
| Nominal voltage | 120-254 V |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Beam angle | Wide beam 41-80° |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 6.7 lm |
| Packing level 1 | 4251510705015 |
| Mounting method | Wall-/ceiling mounting |
| Protection class | I |
| Lamp holder | G13 |
| Conductor cross section | 6 mm² |
| Connection type | Screwed terminal |
| Voltage type | AC |
| Suitable for lamp power | 36 W |
| Type of control gear | Electronic ballast |
| Adjustable | No |
| Number of poles | 6 |
| Housing material | Plastic |
| Material cover | Plastic, transparent |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| With light source | No |
| Suitable for number of lamps | 2 |
| With control gear | Yes |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Constant light output (CLO) | No |
| Type of wiring | Through wiring included |
| Degree of protection (NEMA) | Other |
| Rated ambient temperature according to IEC62722-2-1 | -25-55 °C |
| Light distributor | Reflector |
| Exchangeable control gear | No |
| Power factor | 0.95 |