| Item condition | New |
| Manufacture name | Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, sensor XMLG, (-1)..0 bar, G 1/4 A (male), 24 V, 4...20 mA |
| Brand | Telemecanique |
| Categories |
Pressure Sensors
|
| Country of origin* | CH |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC000243 |
| Switch off pressure | -1 bar |
| Bursting pressure | 3 bar |
| Engaging pressure | -1 bar |
| Suitable as 2-point controller | No |
| Suitable as limiter | No |
| Suitable as guard | Yes |
| Max. test pressure | 2.7 bar |
| Medium temperature | -15-125 °C |
| Pressure-switching differential | 0 bar |
| Packing level 1 | 3389110974126 |
| Packing level 2 | 3389110974124 |
| Width | 0 mm |
| Height | 58.1 mm |
| Depth | 48.5 mm |
| With display | No |
| Diameter | 22.8 mm |
| Rated operation power at AC-3, 400 V | 0 kW |
| Number of normally open contacts as main contact | 0 |
| Number of normally closed contacts as main contact | 0 |
| Number of auxiliary contacts as normally open contact | 0 |
| Number of auxiliary contacts as normally closed contact | 0 |
| Rated operation current Ie at AC-3, 400 V | 0 A |
| Rated operation current Ie at AC-1, 400 V | 0 A |
| With manual on/off switch | No |
| Switching capacity at AC-3, 240 V | 0 kA |
| Initial setting | -1000 hPa |
| End setting | -1000 hPa |
| Number of auxiliary contacts as change-over contact | 0 |
| Type of electric connection | Other |
| Explosion-proof | No |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Initial value measuring range pressure | 0 Pa |
| Rated voltage Ue at DC | 24 V |
| Electronic version | Yes |
| End value measuring range pressure | 0 Pa |
| With hand operation | No |
| Degree of protection (NEMA) | Other |
| Max. operating pressure | 0 hPa |
| Thread size | Other |