| Item condition | New |
| Manufacture name | ELECTRICAL OUTLETS-USA GREY |
| Brand | FINDER |
| Categories |
DIN Rail Socket Outlets
|
| Harmonized System Code | 8536 6990 00 |
| Voltage type | AC |
| Rated current | 15 A |
| Rated voltage | 125 V |
| With enhanced contact protection | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Packing level 1 | 8012823458939 |
| Packing level 2 | 8012823458922 |
| Model | American National Standard |
| With hinged lid | No |
| Built-in depth | 61 mm |
| Number of socket outlets | 1 |
| Width in number of modular spacings | 2 |
| With control lamp | Yes |
| Number of active pins (round) | 0 |
| Number of active pins (flat) | 0 |
| Protective earth pin round | No |