| Item condition | New |
| Manufacture name | Ei603TYC Lithium Domestic Heat Detector |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001763 |
| Colour | White |
| Width | 120 mm |
| Height | 50 mm |
| Length | 120 mm |
| Current supply primary | Battery/accumulator |
| Response temperature | 58 °C |
| Packing level 1 | 3660191353018 |
| Operating principle | Thermo maximal |
| Networkable via cable | Yes |
| Backup battery included | Lithium |
| Max. number networkable | 14 |
| Type of test-/pause button | Test button |