| Item condition | New |
| Manufacture name | EI262 CO Detector 230V lithium battery RF |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001763 |
| Colour | White |
| Width | 42 mm |
| Height | 126 mm |
| Length | 150 mm |
| Response temperature | 40 °C |
| Packing level 1 | 3660191351175 |
| Voltage type of supply voltage | AC |
| Operating principle | Optic |
| Networkable via cable | No |
| Backup battery included | Lithium |