| Item condition | New |
| Manufacture name | Ei208W-Lithium Battery CO Detector |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001763 |
| Colour | White |
| Width | 105 mm |
| Height | 40 mm |
| Loudness | 84 dB(A) |
| Length | 120 mm |
| Response temperature | 40 °C |
| Packing level 1 | 3660191351182 |
| Voltage type of supply voltage | AC |
| Operating principle | Optic |
| Networkable via cable | No |
| Backup battery included | Lithium |
| Type of test-/pause button | Test button |