| Item condition | New |
| Manufacture name | Ecofit LEDtube 600mm 8W 840 T8 I |
| Brand | PHILIPS |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | G13 |
| Dimmable | No |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 28 mm |
| Lamp efficacy | 100 lm/W |
| Lamp shape | Tube, double-ended |
| Length | 602.5 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Type of cover | Frosted |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 8 W |
| Luminous flux | 800 lm |
| Filament lamp | No |
| Beam angle | 240 ° |
| Packing level 1 | 8718699697044 |