| Item condition | New |
| Manufacture name | Distribution Board BC-U-1/18-ECO Flush 1 Row 18 Modules IP40 |
| Brand | EATON |
| Categories |
Small Distribution Boards
|
| Country of origin* | PL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 1000 00 |
| Mounting method | Flush mounted (plaster) |
| Housing material | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP40 |
| Cover model | Closed |
| Signal passing door | No |
| Packing level 1 | 4015082803551 |
| Colour | White |
| Width | 265 mm |
| Height | 115 mm |
| Depth | 420 mm |
| RAL-number | 9003 |
| With mounting plate | No |
| Built-in depth | 70 mm |
| Number of rows | 1 |
| Built-in height | 0 mm |
| Type of cover | Door |
| Built-in width | 0 mm |
| EMC-version | No |
| Extension possible | No |
| Inner depth | 98 mm |
| DIN-rail | Yes |
| Width in number of modular spacings | 18 |
| Type of closure | Other |
| Transparent cover/door | Yes |
| With lock | No |
| Earthing terminal block | No |
| Neutral terminal block | No |
ECO Compact distribution board, flush mounting, white RAL9003, IP40 degree of protection to IEC/EN 62208, 18 module units, 1-row, protection class 2, totally insulated, approved for building service distribution boards in accordance with IEC/EN 61439-3 VDE 0660-600-3, enclosure completely made of ABS, for installing switching and protective devices, in accordance with dimension standard DIN 43 880, with an installation depth of 70 mm, AC 400 V, roHs-compliant, consisting of a plastic base with a top hat DIN-rail made of galvanized sheet steel, finger-proof IP2X neutral and protective conductor terminals , knockout cable entries on top and bottom, top with 46-mm device opening, transparent hinged flap flush with the front and featuring open-position latching, operator only with screw closures, top with sealable bottom, including inscription labels.