E76-CNT010P-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, PNP, M12 image 1
E76-CNT010P-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, PNP, M12 image 2
E76-CNT010P-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, PNP, M12 thumbnail 1
E76-CNT010P-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, PNP, M12 thumbnail 2
E76-CNT010P-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, PNP, M12
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015081643066
MPN: 166892
Item condition New
Manufacture name E76-CNT010P-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, PNP, M12
Voltage type DC
Max. output current 100 mA
Lamp type Other
Switching frequency 2700 Hz
Type of electric connection Connector M12
Type of switching output PNP
Type of switch function Programmable/configurable
No-load current 0 mA
Type of light Infrared light
Light dot 0 mm²
Nominal operating distance 10 mm
Packing details
Packing level 1 4015081643066
Other Technical data
Housing material Plastic
Ambient temperature -10-55 °C
With time function No
Number of semiconductor outputs with signalling function 0
Degree of protection (IP) IP67
Analogue output 0 V ... 10 V No
Analogue output 0 mA ... 20 mA No
Analogue output -10 V ... +10 V No
Analogue output 4 mA ... 20 mA No
AWG-number 0
Width sensor 0 mm
Diameter sensor 18 mm
Height of sensor 0 mm
Length of sensor 81.5 mm
Degree of protection (NEMA) 4X
Description
IntelliView Serie, product features: optical sensor, no entry, ideal for the detection of different colors or contrasts, 10mm sensing range, light and dark switching, easy commissioning