E76-CNT010N-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, NPN, M12 image 1
E76-CNT010N-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, NPN, M12 image 2
E76-CNT010N-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, NPN, M12 thumbnail 1
E76-CNT010N-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, NPN, M12 thumbnail 2
E76-CNT010N-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, NPN, M12
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015081643059
MPN: 166929
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name E76-CNT010N-M12 Sensor, contrast, M18, Sn=10mm, 10-30VDC, NPN, M12
Brand EATON
Categories Colour Sensors
Country of origin* IT
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC001822
Voltage type DC
Max. output current 100 mA
Lamp type Other
Switching frequency 2700 Hz
Type of electric connection Plug-in connection
Type of switching output NPN
Type of switch function Programmable/configurable
No-load current 0 mA
Type of light White light
Light dot 0 mm²
Nominal operating distance 10 mm
Packing details
Packing level 1 4015081643059
Other Technical data
Housing material Plastic
Ambient temperature -10-55 °C
With time function No
Number of semiconductor outputs with signalling function 0
Number of contact energized outputs with signalling function 0
With blanking function No
Operation agent-safety class Safety class 2
Setting procedure Other
Type of frequency band of the receiving spectrum Other
Construction type housing Cylinder, screw-thread
Laser protection class Other
With fibre optics connection No
With exchange lens No
Material of optical surface Plastic
Material of cable sheath Other
Material fibre optics core Other
Degree of protection (IP) IP67
Analogue output 0 V ... 10 V No
Analogue output 0 mA ... 20 mA No
Analogue output -10 V ... +10 V No
Analogue output 4 mA ... 20 mA No
AWG-number 0
Width sensor 0 mm
Diameter sensor 18 mm
Height of sensor 0 mm
Length of sensor 81.5 mm
Degree of protection (NEMA) 4X
Description
IntelliView Serie, product features: optical sensor, no entry, ideal for the detection of different colors or contrasts, 10mm sensing range, light and dark switching, easy commissioning