| Item condition | New |
| Manufacture name | FLUKE-753 Documenting Process Calibrator |
| Brand | Fluke |
| Categories |
Electrical Test Equipment
Process calibrator |
| Country of origin* | US |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9030 3900 00 |
| Number of channels | 1 |
| Indication | Digital |
| Max. voltage measuring range, DC | 300 V |
| Max. current measuring range, DC | 0.1 A |
| Max. resistance measuring range | 10000 Ohm |
| Voltage output 0 mV ... 100 mV | Yes |
| Output current 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Thermal element RTD | Yes |
| Thermal element type B | Yes |
| Thermal element type E | Yes |
| Thermal element type J | Yes |
| Thermal element type K | Yes |
| Thermal element type L | Yes |
| Thermal element type N | Yes |
| Thermal element type R | Yes |
| Thermal element type S | Yes |
| Thermal element type T | Yes |
| Thermal element type U | Yes |
| Voltage output 0 V ... +/- 300 mV | No |
| Voltage output 0 V ... 3 V | Yes |
| Voltage output 0 V ... 15 V | Yes |
| Power sink (transmitter simulator) 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Thermal element RTD Ni1000 | No |
| Packing level 1 | 0095969590402 |
| Measured value memory | Yes |
| True RMS measurement | Yes |
| Interface | Yes |
| Analogue bar graph display | No |
| Give pressure (external pressure pump) | Yes |
| Pressure measurement | Yes |
| Lowest resolution, DC voltage | 0.01 mV |
| Lowest resolution, DC current | 1 µA |
| Lowest resolution, AC voltage | 0.001 mV |
| Lowest resolution, resistance | 0.01 Ohm |
| Max. current measuring range, AC | 0 A |
| Multiple display | Yes |
| Voltage output 0 V ... 10 V | No |
| Lowest resolution voltage output | 0.001 mV |
| Lowest resolution current output | 0.001 mA |
| Lowest resolution power sink | 0.001 mA |
| Resistor output | Yes |
| Max. resistance encoder | 10000 Ohm |
| Thermal element RTD Pt100 | Yes |
| Thermal element RTD Pt1000 | Yes |
| Thermal element RTD Ni100 | No |
| Frequency and pulse groups encoding | Yes |
| Max. frequency | 50000 Hz |
| Ramp and stair function | Yes |
| Simultaneous measuring and encoding | Yes |
| Calibration software | Yes |