| Item condition | New |
| Manufacture name | Distribution box surface mounting stainless BV M-EAV2 32/1-4/V1/A IP44 |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8537 1098 00 |
| ETIM | EC000379 |
| Handling | Wall mounting |
| Degree of protection (IP) | IP44 |
| Packing level 1 | 9003399345463 |
| Colour | Stainless steel |
| Width | 400 mm |
| Height | 530 mm |
| Depth | 220 mm |
| Number of socket outlets with protective contact (type F) | 4 |
| Protection | Overcurrent switch |
| Housing material | Stainless steel |
| Earth leakage switch | Earth leakage switch with IFN 30 mA (standard) |
| CEE socket outlet 16 A | 1x16A5p400V |
| Power supply/connection possibility | 1 cable (branch line) |
| Number of miniature circuit breakers | 5 |
| Type of mains connection | Other |