| Item condition | New |
| Manufacture name | Distribution box plastic mobile Event M-SVE4 63/1-16/V17/G/E/A/MS |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8537 1098 00 |
| ETIM | EC000379 |
| Handling | Portable |
| Degree of protection (IP) | IP44 |
| Packing level 1 | 9003399322136 |
| Colour | Black |
| Width | 560 mm |
| Height | 340 mm |
| Depth | 350 mm |
| Number of socket outlets with protective contact (type F) | 16 |
| Protection | Overcurrent switch |
| Housing material | Plastic |
| Earth leakage switch | Earth leakage switch with IFN 30 mA (standard) |
| CEE socket outlet 16 A | 1x16A5p400V |
| Power supply/connection possibility | Built-up plug |
| Number of miniature circuit breakers | 17 |
| Type of mains connection | CEE 63 A |