| Item condition | New |
| Manufacture name | Distribution box |
| Brand | BTicino |
| Country of origin* | FR |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 7000 00 |
| ETIM | EC001128 |
| Connection type | Other |
| Screened | No |
| Suitable for number of connectors | 12 |
| Category | Other |
| Type of connector | RJ45 8(8) |
| Packing level 1 | 8005543428856 |
| Packing level 2 | 8005543428856 |
| Mounting method | Other |
| Colour | Grey |
| Width | 352 mm |
| Height | 49.8 mm |
| Depth | 137 mm |
| Compatible with Grade2TV according to XP-C 90-483 | No |
| Compatible with Grade3TV according to XP-C 90-483 | No |